Yesterday's Soccer Results 20.4.2021

 Yesterday's Soccer Results 20.4.2021



England - Premier League

21:15 FT Chelsea 0:0 Brighton & Hove Albion

Germany - 1. Bundesliga

18:30 FT FC Koeln 2:1 RB Leipzig

20:30 FT Bayern Munich 2:0 Bayer Leverkusen

20:30 FT Eintracht Frankfurt 2:0 Augsburg

20:30 FT Arminia Bielefeld 1:0 Schalke 04

Italy - Serie A

20:45 FT Hellas Verona 1:2 Fiorentina

Portugal - Primeira Liga

21:00 FT Pacos de Ferreira 0:2 Farense

International - AFC Champions League Grp. B

17:00 FT Al Quwa Al Jawiya 0:0 Tractor

20:00 FT Sharjah Cultural Club 4:1 Pakhtakor Tashkent

International - AFC Champions League Grp. D

20:00 FT Al-Sadd 3:1 Al-Wehdat

20:00 FT Foolad Khuzestan 1:1 Al Nassr FC

International - AFC Champions League Grp. E

16:30 FT Al-Wahda 3:2 Al-Rayyan

19:00 FT Persepolis 2:1 FC Goa

Austria - Bundesliga Relegation Group

18:30 FT Hartberg 0:0 SKN St. Poelten

18:30 FT Altach 0:1 Admira Moedling

20:30 FT Austria Wien 2:2 Ried

Bulgaria - First Professional League

15:00 FT Slavia Sofia 0:2 Botev Vratsa

17:15 FT Arda Kardzhali 3:2 Etar

19:30 FT Cherno More Varna 1:0 Botev Plovdiv

Croatia - 1. Division

17:00 FT Sibenik 1:1 HNK Gorica

19:05 FT Slaven 1:1 Hajduk Split

Czech Republic - 1. Liga

15:00 FT SK Dynamo Ceske Budejovice 2:2 Sigma Olomouc

15:00 FT Banik Ostrava 2:1 Mlada Boleslav

17:00 FT Jablonec 3:0 Karvina

England - Championship

19:00 FT Norwich City 0:1 Watford

19:00 FT Brentford 1:1 Cardiff City

20:00 FT Preston North End 3:0 Derby County

20:00 FT Sheffield Wednesday 1:0 Blackburn Rovers

20:00 FT Swansea City 0:1 Queens Park Rangers

France - Coupe de France

18:45 FT GFA Rumilly Vallieres 2:0 Toulouse

21:00 FT Canet Roussillon 1:2 Montpellier

Germany - 2. Bundesliga

18:30 FT Wuerzburger Kickers 1:3 Darmstadt

18:30 FT Greuther Fuerth 3:0 Eintracht Braunschweig

18:30 FT Erzgebirge Aue 0:1 Nuernberg

Hungary - NB I

17:30 FT Zalaegerszeg 5:0 Budafoki MTE

20:00 FT Ferencvaros 3:0 Ujpest

Ireland - Premier Division

20:45 FT Drogheda United 0:1 Shamrock Rovers

20:45 FT St. Patrick's Athletic 1:0 Waterford FC

20:45 FT Bohemian FC 1:3 Sligo Rovers

20:45 FT Longford Town 0:0 Finn Harps

20:45 FT Derry City 1:1 Dundalk

Mexico - Liga MX Guard1anes Clausura

04:00 FT Leon 2:0 FC Juarez

Northern Ireland - Premiership

20:45 FT Portadown 2:1 Larne

20:45 FT Warrenpoint Town 3:4 Glenavon

20:45 FT Cliftonville 0:2 Glentoran

Poland - Ekstraklasa

18:00 FT Pogon Szczecin 1:0 Gornik Zabrze

18:00 FT Warta Poznan 0:2 Rakow Czestochowa

20:30 FT Slask Wroclaw 4:3 TS Podbeskidzie Bielsko-Biala

20:30 FT Lech Poznan 3:0 Lechia Gdansk

Romania - Liga I Relegation Group

15:45 FT Hermannstadt 1:3 Astra Giurgiu

18:00 FT FC Viitorul Constanta 1:0 Gaz Metan Medias

20:30 FT Dinamo Bucuresti 0:1 UTA Arad

Slovenia - Prva Liga

15:00 FT NK Celje 0:1 Aluminij

17:15 FT Maribor 1:3 Domzale

Turkey - Super Lig

15:00 FT Fatih Karagumruk 1:1 Goztepe

15:00 FT Rizespor 5:3 Konyaspor

15:00 FT Kayserispor 2:2 Genclerbirligi

18:00 FT Hatayspor 3:2 Antalyaspor

18:00 FT Sivasspor 0:0 Besiktas

England - League One

19:00 FT Swindon Town 3:1 Portsmouth

20:00 FT Burton Albion 0:1 Lincoln City

20:00 FT Bristol Rovers 0:2 Milton Keynes Dons

20:00 FT AFC Wimbledon 2:1 Oxford United

20:00 FT Accrington Stanley 2:1 Doncaster Rovers

20:00 FT Northampton Town 3:0 Ipswich Town

20:00 FT Shrewsbury Town 1:2 Wigan Athletic

20:00 FT Rochdale 1:0 Blackpool

20:45 FT Fleetwood Town 0:2 Crewe Alexandra

20:45 FT Hull City 2:2 Sunderland

20:45 FT Peterborough United 0:1 Gillingham

20:45 FT Plymouth Argyle 0:6 Charlton Athletic

England - League Two

20:00 FT Barrow 0:2 Port Vale

20:00 FT Bradford City 0:1 Tranmere Rovers

20:00 FT Bolton Wanderers 1:0 Carlisle United

20:00 FT Walsall 0:2 Salford City

20:00 FT Stevenage 0:1 Cheltenham Town

20:00 FT Mansfield Town 3:0 Scunthorpe United

20:00 FT Leyton Orient 2:4 Cambridge United

20:00 FT Harrogate 0:3 Oldham Athletic

20:00 FT Grimsby Town 0:3 Morecambe

20:00 FT Forest Green Rovers 0:0 Exeter City

20:00 FT Colchester United 2:0 Southend United

20:00 FT Newport County 2:0 Crawley Town

Estonia - Meistriliiga

17:45 FT Tulevik Viljandi 3:3 Flora Tallinn

18:00 FT Tammeka 0:1 TJK Legion

France - Ligue 2

20:00 FT Paris FC 0:1 Clermont Foot

20:00 FT Guingamp 1:0 Chambly

20:00 FT Pau 3:0 Auxerre

20:00 FT Nancy 2:0 AC Ajaccio

20:00 FT Niort 0:3 Troyes

20:00 FT Grenoble 2:0 Sochaux

20:00 FT Chateauroux 1:1 Rodez

20:00 FT Caen 1:1 Dunkerque

20:00 FT Amiens 3:1 Valenciennes

Israel - Cup

19:30 FT Hapoel Kfar Shalem 0:1 Hapoel Tel Aviv

Scotland - Championship

20:00 FT Inverness CT 1:1 Dundee FC

20:05 FT Greenock Morton 0:0 Hearts

Scotland - League One

20:45 FT Airdrieonians 2:0 East Fife

20:45 FT Peterhead 1:0 Falkirk

20:45 FT Montrose 1:0 Cove Rangers

20:45 FT Forfar Athletic 1:3 Clyde

20:45 FT Dumbarton 0:2 Partick Thistle

20:45 Cnc Montrose -:- Peterhead

20:45 Cnc Forfar Athletic -:- Partick Thistle

20:45 Cnc East Fife -:- Airdrieonians

20:45 Cnc Dumbarton -:- Falkirk

20:45 Cnc Cove Rangers -:- Clyde

Sweden - Superettan

19:00 FT Helsingborg 4:1 Oergryte FF

Wales - Premier League Championship Group

20:45 FT Connah's Quay 2:0 Bala Town

20:45 FT Caernarfon 0:2 TNS

20:45 FT Barry Town 3:3 Penybont

Wales - Premier League Relegation Group

20:45 FT Cefn Druids AFC 0:3 Aberystwyth

20:45 FT Flint Town United 0:2 Newtown

20:45 FT Cardiff Met University 6:1 Haverfordwest

Algeria - Ligue 1

23:30 FT CA Bordj Bou Arreridj 1:3 CR Belouizdad

Austria - 2. Liga

18:30 FT FC Liefering 1:1 FC Juniors OOe

18:30 FT Amstetten 0:2 BW Linz

Brazil - Paulista A1

01:00 FT Red Bull Bragantino 2:0 Ponte Preta

03:15 FT Sao Bento 1:1 Sao Caetano

Chile - Primera Division

02:30 FT Universidad de Chile 2:1 Union Espanola

China - Super League Grp. A

14:00 FT Guangzhou FC 2:2 Guangzhou City

14:00 FT Chongqing Liangjiang Athletic 0:2 Shandong Taishan

Ecuador - Serie A - First Stage

02:00 FT Manta 1:2 Delfin

Egypt - Cup

21:30 FT Misr El-Maqasa 2:1 Ceramica Cleopatra

England - National League

20:00 FT Aldershot Town 1:1 King's Lynn Town

20:45 FT Boreham Wood 0:0 Barnet

20:45 FT Wealdstone 0:6 Maidenhead United

20:45 Cnc Dover -:- Weymouth

20:45 FT Chesterfield 1:2 FC Halifax Town

20:45 FT Woking 0:2 Torquay United

England - National League North

20:45 Cnc Darlington -:- Hereford

20:45 Cnc Chorley -:- Gateshead FC

England - Isthmian Premier Division

20:45 Cnc Bishop's Stortford -:- Margate

20:45 Cnc Bognor Regis Town -:- Folkestone Invicta

20:45 Cnc Brightlingsea Regent -:- Worthing

20:45 Cnc Merstham -:- Horsham

20:45 Cnc Hornchurch -:- Leatherhead

20:45 Cnc East Thurrock United -:- Kingstonian

20:45 Cnc Corinthian Casuals -:- Bowers & Pitsea

20:45 Cnc Cheshunt -:- Enfield Town

England - Premier League U18

12:00 FT Arsenal U18 2:1 Chelsea U18

12:00 FT Aston Villa U18 6:4 West Bromwich Albion U18

13:00 FT Tottenham Hotspur U18 1:1 West Ham United U18

14:00 FT Burnley U18 1:1 Liverpool U18

19:30 FT Stoke City U18 1:4 Everton U18

France - National

18:00 FT Boulogne 1:0 Laval

Germany - 3. Liga

19:00 FT 1860 Muenchen 1:1 Viktoria Koeln 1904

19:00 Pst KFC Uerdingen -:- Dynamo Dresden

19:00 FT Hallescher FC 1:1 SC Verl

19:00 FT FSV Zwickau 1:1 Bayern Munich II

19:00 FT MSV Duisburg 2:2 Kaiserslautern

Germany - Regionalliga Southwest

14:00 FT VfB Stuttgart II 2:1 Hoffenheim II

18:00 FT Bayern Alzenau 1:3 Freiburg II

18:00 FT Homburg 2:2 Mainz 05 II

18:00 FT FC Giessen 3:0 TSG Balingen

19:00 FT Pirmasens 0:1 FSV Frankfurt

19:00 FT TuS RW Koblenz 3:2 FCA Walldorf

19:00 FT Eintracht Stadtallendorf 0:2 Sonnenhof Grossaspach

19:00 FT TSV Schott Mainz 2:4 Kickers Offenbach

Japan - League Cup Grp. A

12:00 FT Kashima Antlers 3:0 Hokkaido Consadole Sapporo

Jordan - Premier League

21:30 FT Al-Hussein SC 0:1 Shabab Al-Ordon

Latvia - Virsliga

16:00 Cnc Noah Jurmala -:- Riga FC

Lithuania - A Lyga

16:00 FT Zalgiris Vilnius 2:2 Dziugas Telsiai

18:00 FT Suduva 3:1 Dainava Alytus

20:00 FT Riteriai 2:0 FK Panevezys

Poland - 1. Division

17:40 FT GKS Tychy 71 1:0 Radomiak Radom

Poland - 2. Division

14:15 Pst Znicz Pruszkow -:- Polkowice

Russia - PFL Grp. 1

15:00 FT Anzhi Makhachkala 1:1 Spartak Nalchik

16:00 FT PFC Kuban 4:0 Yessentuki

Russia - PFL Grp. 4

13:00 FT Dinamo Barnaul 0:1 Volga Ulyanovsk

14:00 FT Novosibirsk FK 1:0 Volna Nizhny Novgorod

Scotland - League Two

20:30 Cnc Stenhousemuir -:- Annan Athletic

20:30 Cnc Stranraer -:- Albion Rovers

20:45 FT Albion Rovers 0:2 Stranraer

20:45 FT Annan Athletic 5:1 Stenhousemuir

20:45 FT Brechin City 0:0 Cowdenbeath

20:45 FT Stirling Albion 0:1 Edinburgh City

20:45 FT Queen's Park 0:0 Elgin City

20:45 Cnc Elgin City -:- Queen's Park

20:45 Cnc Edinburgh City -:- Stirling Albion

20:45 Cnc Cowdenbeath -:- Brechin City

South Africa - Premier Soccer League

15:00 FT Chippa United 0:1 Baroka FC

17:00 FT Bloemfontein Celtic 1:1 Swallows FC

17:00 Pst Tshakhuma FC -:- Maritzburg United

South Korea - K-League 1

12:00 FT Gangwon FC 0:1 Gwangju FC

12:30 FT Pohang Steelers 1:0 Suwon FC

Switzerland - Challenge League

19:00 FT Xamax 0:3 Kriens

19:00 FT Chiasso 2:2 Grasshopper

20:00 FT FC Stade Lausanne-Ouchy 2:1 Schaffhausen

20:30 FT Wil 7:0 Aarau

Tanzania - Premier League

13:00 FT Kinondoni MC 1:1 Biashara Mara United

15:00 FT Coastal Union 0:2 Mtibwa Sugar

18:00 FT Young Africans 3:1 Gwambina FC

USA - NISA Legends Cup

02:00 Michigan Stars -:- Maryland Bobcats FC

England - WSL

19:00 FT West Ham United 0:0 Aston Villa

Spain - Primera Division

15:00 FT Barcelona 6:1 UD Granadilla Tenerife Sur



Previous Post Next Post